ikona doprava zdarma Nezabudni si vybrať darček k tvojmu nákupu! Zistiť viac
transfer Poštovné zadarmo od 80.00€
transfer Poštovné zadarmo od 80.00€

Ako udržať krvný cukor pod kontrolou a prečo?

Stabilná hladina krvného cukru ako základný prvok dlhodobého zdravia

Stáva sa Vám niekedy, že prežívate obdobie silného stresu? Môže to byť nejaká aktuálne stresujúca situácia v zamestnaní alebo problémy doma. Také situácie sú mnohokrát riešené prejedaním alebo doplňovaním energie, takže si dáte niečo sladké, za chvíľu ste opäť hladní a bez energie. A takto je to potom stále dokola. Dostanete sa do začarovaného kruhu, kedy Vám kolísa hladina krvného cukru, čo nie je úplne ideálny jav. Ako tomu ale predísť a hladinu stabilizovať?

Najprv trocha fyziológie. Potraviny s vysokým obsahom cukrov a škrobov spôsobujú rýchly nárast krvného cukru. Do krvi sa vyplaví glukóza, ale akonáhle ju spotrebujeme, dostávame chuť na ďalšie jedlo, teda na ďalšiu porciu cukru. Tento kolotoč potom vedie k tomu, že náš energetický príjem je väčší ako výdaj, čo vedie k rastu výhy. Nadmernú energiu telo mení na tuky, ktoré potom ukladá na nesprávnych miestach. Vo chvíli, kedy zjete nejakú sladkosť, metabolizmus sacharidy v nej rozštiepi na jednoduché cukry, ktoré sa rýchlo vylúčia do krvi. V rovnaký čas vylučuje pankreas hormón inzulín, ktorý spracuje glukózu ako zdroj energie pre bunky. Ak ale dodávate telu neustále vyššie dávky potravín bohatých na sacharidy, pankreas musí byť aktívnejší, aby vyprodukoval dostatok inzulínu pre spracovanie sacharidov. Potom ale príde deň, kedy to už nestačí.

Kolísanie hladiny krvného cukru, tichý zabijak

Pokiaľ sa krvný cukor vplyvom stresu, zlej výživy a nedostatku aktivít stáva trvalo vysokým, hrozí riziko, že sa telo stane takzvane rezistentné voči inzulínu. To predstavuje nielen riziko cukrovky, ale má to aj negatívny vplyv na kardiovaskulárny systém, zhoršenú regeneráciu, naberanie tuku a v neposlednej rade horší fyzický, ale aj psychický výkon. Je preto veľmi dôležité udržiavať hladinu cukru dlhodobo stabilnú.

My tu pre vás máme niekoľko jednoduchých stratégií, ktoré Vám pomôžu:

  1. Jedzte pravidelne a v menších dávkach 

Odporučenie, čo znie ako zastaralé klišé. Toto bude rozporovať mnoho osobností na YouTube, pretože lepší fasting, keto, prípadne stačí low carb a máme na to predsa štúdie... Bohužiaľ v praxi sú proste ľudia, čo jedia 4x – 6x denne vitálni, vypadajú mladšie a spravidla nemajú problémy s nadváhou. Pokiaľ totiž jeme jeden - dvakrát za deň veľké porcie, je pravdepodobné, že krvný cukor bude stúpať rýchlejšie a nárazovo. Nie náhodou zápasníci Sumo jedia spravidla len raz, maximálne dvakrát denne. Naberajú vďaka tomu maximum tuku, čo je ich cieľom, ale zároveň už v mladom veku trpia kardiovaskulárnymi problémami a cukrovkou. A pozor, to aj napriek tomu, že sú pomerne fyzicky aktívni.

Dietológovia, ktorí nepodľahli módnym trendom, odporúčajú jesť menšie porcie častejšie a klasické tri chody doplniť o malé zdravé snacky na zahnanie hladu, ktoré bránia prudkému stúpaniu alebo klesaniu hladiny cukru. Menšie a častejšie porcie zlepšujú i citlivosť na inzulín a umožňujú stabilizovať krvný cukor.

  1. Buďte aktívni, veď posilňovňa nie je len pre kulturistov

Športová aktivita patrí medzi najlepšie spôsoby, ako zaistiť optimálnu citlivosť na inzulín a predísť zdravotným komplikáciám. Jednoznačne najefektívnejší je aerobný a silový tréning.

Silový tréning je účinný pre nárast glukózového transportéru GLUT4, ale aj úrovne aktivity proteínov signalizujúce inzulín v trénovaných svaloch. 

Cvičenie je užitočné v presune cukru do úložiska vo svaloch, čím výrazne zlepšuje citlivosť na inzulín. Štúdie preukázali, že 60 minút tréningu na cyklo trenažéri zvýšilo u zdravých účastníkov citlivosť na inzulín po dobu nasledujúcich 48 hodín. Iný výskum prevedený na diabetických aj nediabetických účastníkoch s nadváhou poukazuje na nárast citlivosti po 3-mesačnom období spojenom so silovým tréningom. 

Citlivosť na inzulín je spojovaná s vekom, ale výraznejšiu súvislosť môže mať s životným štýlom ako s vekom samotným. Cvičenie je pre účely zlepšenia citlivosti vhodné pre všetky vekové kategórie a schopnosť odvrátiť rezistenciu sa vzhľadom k veku nelíši. 

  1. Spite a relaxujte

Nedostatok odpočinku spôsobuje výkyvy krvného cukru, vyvoláva inzulínovú rezistenciu a zvyšuje aj riziko cukrovky. Ako sme zmienili v úvode, unavení ľudia často siahnu po takzvanom rýchlom cukre, pretože sa snažia energiu rýchlo doplniť, kvôli čomu sú v konečnom dôsledku ešte unavenejší. Únava a nekvalitný spánok navyše vyplavujú viac stresového kortizolu, ktorý má priamy vplyv na reguláciu hladiny krvného cukru. Snažte sa kvalitne spať, ale na druhú stranu si nerobte zo spánku úlohu. Využívajte relaxačné techniky a nebojte sa hýčkať. Pomôže sauna, masáž, ale aj dobrá večera s ľuďmi, ktorých máte radi.

  1. Zapojte doplnky, ktoré Vám pomôžu

Áno, dostatok mikroživín a dokonca niektoré špeciálne doplnky, Vám pomôžu nielen k stabilizácii krvného cukru, ale aj k dobrému tráveniu a dobrej pohode. Všetko súvisí so všetkým. Napríklad ľudia s nedostatkom chrómu a horčíku často trpia zvýšeným krvným cukrom. Preto sa zamerajte na doplnky, ktoré zabránia deficitu týchto mikroživín. Ideálnymi produktami sú Vita Solution, ktorý obsahuje nielen celé spektrum vitamínov a minerálov, ale práve chróm vo forme vysoko vstrebateľného chróm pikolinátu. Horčík doplníte produktom 100% Magnesium Bisglycinate, ktorý Vám navyše pomôže s relaxáciou.

  1. Príroda pomáha

Ak už trpíte nadváhou, prípadne Vám lekár už nameral vyššiu hladinu krvného cukru, pomôže Vám príroda. Absolútnou špičkou v produktoch zameraných na kontrolu hladiny krvného cukru predstavuje produkt Glucose Control. Produkt kombinujúci vysoko účinné prírodné ingrediencie ako je zázvor, vínna réva alebo kyselina alfa-lipoová, avšak základ tvorí Berberín (vo forme vysoko kvalitného berberín hydrochloridu). Tento isochinolínový alkaloid sa nachádza v širokej škále bylín vrátane zlatobyľu, dráču alebo kurkumy. Berberín sa používa v tradičnej čínskej medicíne a bol študovaný pre jeho prínosy pre zdravie srdca, ale predovšetkým pre pozitívne pôsobenie na hladinu cukru v krvi. Podľa niektorých autorov dokonca berberín svojim pôsobením prekonáva tradične užívané lieky. Berberín má navyše silné antioxidačné účinky, podporuje trávenie, pozitívne ovplyvňuje hladinu cholesterolu, podporuje chudnutie a reguluje metabolizmus aktiváciou enzýmu AMPK. Tento produkt je určený pre tých, u ktorých štandardné opatrenia nestačia, prípadne pre tých, ktorých zaujíma maximálna výkonnosť a dlhovekosť.

Skrotiť krvný cukor zvládnete a my Vám na Vašej ceste pomôžeme. Pretože našim heslom nieje iba WE BUILD YOUR BODY, ale aj WE BUILD YOUR HEALTH.

Referencie:

  1. Adam Felman / What to know about insulin resistence medicalnewstoday.com/articles/305567
  2. Charlotte Lillis /Natural ways to improve insulin sensitivity medicalnewstoday.com/articles/323027
  3. Charlotte Lillis / Natural ways to improve insulin sensitivity  medicalnewstoday.com/articles/323027
  4. Mann, C. Beedie, S. Balducci, S. Zanuso, J. Allgrove, F. Bertiato, A. Jimenez / Changes in insulin sensitivity in response to different modalities of exercise: a review of the evidence onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/dmrr.2488
  5. Ginger Vieira / How to Improve Your Insulin Sensitivity com/improve-insulin-sensitivity/

Odoberajte
naše novinky