ikona doprava zdarma Nezabudni si vybrať darček k tvojmu nákupu! Zistiť viac
transfer Poštovné zadarmo od 80.00€
transfer Poštovné zadarmo od 80.00€

Prečo zaradiť jačmeň do vašej výživy

245

V poslednej dobe sledujeme pomalý vznik sacharidovej fóbie a čím ďalej viac športovcov sa od nich úplne odkláňa. Sacharidy sa považujú za základný zdroj energie pre tréning na rôznych výkonnostných úrovniach a pokiaľ se radíte k silovým a silovo vytrvalostným športovcom, určite by ste tento zdroj nemali opomenúť. V takomto prípade iste zvolíte klasické zdroje polysacharidov ako je ryža, zemiaky, ovsené vločky a pod. Možno vám však unikla jedna zaujímavá obilnina, ktorá môže obohatiť váš jedálniček a športovcom ponúkne významné benefity. O akej obilnine teda hovoríme? Je to jačmeň. O jačmeni sa tvrdí, že je veľmi prínosnou potravinou pre silových športovcov. Popredný biológ a autor niekoľkých kníh o športovej výžive a suplementoch Phil Embelton dokonca uvádza, že jačmenná múka je možno najlepším zdrojom polysacharidov pre silových športovcov.

Čo je jačmeň

Jačmeň patrí nielen medzi najstaršie poľnohospodárske plodiny pestované u nás, ale aj na svete. Najstarší archeologický nález divokého jačmeňa pochádza z doby 8 500 pred našim letopočtom.

Príbehy, v ktorých sú zmienky o jačmeni a pokrme z neho, existujú i v najstaršej gréckej, indickej, židovskej, mezopotámskej alebo napríklad čínskej mytológii. Veľmi významnú úlohu hral jačmeň u starých Grékov a Rimanov. Jačmenná kaša bola v tej dobe bežným jedlom. Jačmeň dodával silu gladiátorom pri súbojoch v aréne, ktorým sa tiež hovorilo “jačmeň-jedáci”. Jačmenné odvary sa užívali tiež ako náhradná výživa kojencov a posiľňujúci prostriedok pre rekonvalescentov a ťažko chorých. V Tibete sa jačmeň stal základnou potravinou v piatom storočí nášho letopočtu.

Použitie

Jačmeň je úžasne univerzálna obilnina s bohatou, ľahko orieškovou chuťou.

Pre mnoho zemí je jačmeň významnou potravinou. Jačmenné kaše sa značne konzumujú v arabskom svete, ale aj napríklad v Škótsku. Pred niekoľkými storočiami bol jačmeň u nás hlavnou mletou surovinou, používanou pre pekárske účely, i keď pečivo nemalo charakter klenutého bochníku.

V klinickej výžive sa využíva pozitívny vplyv jačmeňa na tráviaci systém. Jačmeň našiel použitie ako náhradná výživa kojencov a posiľňujúci prostriedok pre rekonvalescentov a ťažko chorých.

Veľkou výhodou jačmeňa, ako zdroja sacharidov, je jeho vplyv na stabilizáciu hladiny krvného cukru. Po nástupe moderných technológií do potravinárskeho priemyslu sa trh zaplavil potravinami s enormne vysokým použitím bielej pšeničnej múky, čo prispieva k zvyšovaniu výskytu civilizačních ochorení. Mohutné zvýšenie krvného cukru po jedle vedie k vyplaveniu prebytku inzulínu zo slinivky brušnej (pankreasu). To má za následok premenu energie na tukové zásoby, najmä v rizikovej oblasti pásu. Následkom vyplavenia prebytku inzulínu nastáva skôr pocit hladu a dochádza k neuvedomelému prejedaniu v nasledujúcom jedle. Opakované zvyšovanie hladiny krvného cukru po jedle má okrem iného toxický vplyv na bunky tvoriace výstielku ciev. Takýto jav môže urýchlovať aterosklerotické procesy v organizme.

Medzi hlavné benefity konzumácie jačmeňa patrí:

  • Pozitívny vplyv na udržanie optimálnej hladiny cholesterolu,
  • Pozitívny vplyv na trávenie,
  • Stabilizácia hladiny glukózy v krvi,
  • Podporný vplyv na regeneráciu kĺbov a väzív vďaka obsahu medi a mangánu.

Jačmeň je bohatým zdrojom:

  • Vitamínov skupiny B
  • Vitamínu E
  • Selénu
  • Vápniku
  • Draslíku
  • Tocotrienolu (antioxidant)
  • Lignánov (optimálne prúdenie krvi)

Odoberajte
naše novinky